Medici pro Musica

to chór kameralny, działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Olsztynie. Jego trzon stanowią lekarze różnych specjalności, których łączy zamiłowanie do muzyki i śpiewu.

Chór powstał w końcu 1991 roku z inicjatywy lekarza, Barbary Malisz-Rottke, której udało się skupić wokół siebie przyjaciół ogarniętych wspólną pasją muzykowania. Pałeczkę dyrygencką powierzono wówczas Bogusławowi Palińskiemu, świeżo upieczonemu absolwentowi Katedry Wychowania Muzycznego WSP w Olsztynie, który kierował zespołem do roku 2009. To właśnie pierwszemu dyrygentowi zespół zawdzięcza rozwój wrażliwości muzycznej i poszanowania tradycji, charakterystycznej dla prezentowanego repertuaru. Liczący początkowo 10 lekarzy chór rozrastał się z czasem aż do obecnego 30-osobowego składu.

Medici pro Musica 2016Medici pro Musica 

Repertuar chóru jest różnorodny i obejmuje zarówno pieśni dawne, jak i kompozycje współczesne, utwory muzyki poważnej i standardy rozrywkowe a capella, a także utwory wokalno-instrumentalne z towarzyszeniem orkiestry. W swoim dorobku zespół ma liczne wykonania pieśni polskich z różnych epok.

Muzyka daje chórzystom „Medici Pro Musica” ukojenie po ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, także podnosi wrażliwość: nie tylko artystyczną, lecz przede wszystkim tę codzienną, ludzką. Dlatego tradycją chóru stały się występy dla pacjentów szpitali, a także koncerty charytatywne. Profesja, pasja i przyjaźń to wartości, które łączą członków chóru, kształtując jednocześnie specyfikę zespołu i dając nadzieję na jego dalszy rozwój.

Obecnie dyrygentem i opiekunem artystycznym zespołu jest Małgorzata Wawruk.

Małgorzata Wawruk

Pedagog muzyczny (specjalistka w dziedzinie emisji głosu i nauczyciel fortepianu) i wokalistka. Kształciła się wokalnie u prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt oraz na międzynarodowych kursach i seminariach. Rozwija organiczną metodę pracy z głosem, skuteczną zarówno u wokalistów, jak u nauczycieli, zwłaszcza u osób nadmiernie obciążonych napięciami.
   Przez wiele lat prowadziła Studio Piosenki przy Szkole Muzycznej „Yamaha“ w Olsztynie oraz zajęcia emisji głosu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W roku 2010 założyła Centrum Edukacji Wokalnej, gdzie obok indywidualnych i zespołowych zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadzi warszaty wokalne i piosenkarskie oraz kursy dla osób pracujących głosem.
   Małgorzata Wawruk łączy pracę pedagogiczną z kameralistyką wokalną, pracując zarówno z amatorami, jak z artystami profesjonalnymi. Występowała m. in. z Zespołem Muzyki Dawnej „Concerto”. Jest współzałożycielką olsztyńskiego zespołu wokalnego „ProForma“, w którym czuwając nad techniką wokalną chórzystów, stała się współautorką krajowych i zagranicznych sukcesów zespołu . Za szczególnie cenny uważa udział w nagraniu płyty CD “Niemen a cappella”.
   Jako solistka, wystąpiła w kilku projektach fonograficznych: np. “Talizmany”, “Słowoświaty”, bierze udział również w projektach muzycznych i fonograficznych innych artystów. Jej głos słyszalny jest każdego dnia w sygnałach muzycznych Programu 1 Polskiego Radia. Jednym z najcenniejszych doświadczeń muzycznych było dla niej spotkanie i współpraca z Bobby McFerrinem w 2010 i 2011 roku podczas koncertów promujących jego płytę „VOCAbuLarieS”.
     Od września 2009 dyryguje Chórem Lekarzy „Medici Pro Musica“.